Boxer Breed Dog Forums banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
3,201 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Just wondering if anyone has calculated their costs for the month on raw compared to when the used to feed kibble???

I broke down my costs today just to see how much I was actually spending.

I order from My Pet Carnivore & Raw Paws. Then I also shop for bargains in grocery stores and can get beef heart at a local meat market for a nice price.

Chicken approx $0.79 - $1.29 lb (most often $1/lb)
Turkey $0.49/lb
Ground beef with or without bone $1.65/lb
Ground Venison $1.65/lb
Pork approx $0.79 to $1.29 (I'll use $1 when estimating)
Quail $1.65/lb
Whole lamb hearts $2.65/lb
Whole beef hearts $1.15/lb
Goat chunks $3.38/lb
Organ mix with 30% beef liver, 50% beef heart (considered muscle meat), 20% beef kidney $2.13/lb

Numa eats approx 12 oz twice daily.
Rocky eats 14oz twice daily. Give or take for both boxers depending on body weight.
Total of approx 98 lbs of meat consumed by both monthly.


These are just estimates:

Example one: Which I could do, but don't. I feed more red meats and variety.

6 lbs Organ & heart Mix (Liver, kidney & heart) $12.78
29 lbs chicken thighs $29.00
12.5 lbs venison $20.63
12.5 lbs beef $20.63
38 lbs turkey 18.24

Total= $101.28

------------

Example two:

6 lbs organ & heart mix $12.78
40lbs chicken thighs $40.00
26 lbs venison $42.90
26 lbs beef $42.90

Total = $138.58

--------

Example three:

6 lbs organ & heart mix $12.78
24 lbs chicken thighs $24
10 lbs turkey $4.80
10 lbs beef $16.30
10 lbs venison $16.30
10 lbs pork $10
10 lbs lamb heart $26.50
10 lbs goat $33.80
8 lbs beef heart $9.20

Total = $153.68

--------

Example four:

6 lbs organ & heart mix $12.78
12 lbs chicken thighs $12
25 lbs beef $41.25
25 lbs venison $41.25
10 lbs Quail $16.48
10 lbs lamb heart $26.50
10 lbs goat $33.88


Total = $184.06
----------



I usually follow example two or three. Most often example three.. I love feeding lots of variety and more red meats if possible. I don't always have to buy the meat either. Last year I was given 60lbs of free venison by a hunter who was cleaning out his freezer. Another 10 lbs from another hunter. My father gave me 30lbs of venison. Plus I get bones with meat during hunting season. The dogs only pick the meat off.. FYI: They do not eat the deer bones (way too hard for them).

Before I switched to raw I used to feed a high quality kibble that now runs around $50 per 30 lb bag. Feeding both Rocky & Numa I would be looking at least $150 per month in kibble costs. My calculations prove to be very comparable if not cheaper than kibble!!

:)
 

·
Registered
Joined
·
597 Posts
When we started looking into raw, I had a nice spreadsheet but can't seem to find it now. We originally researched the kibble we wanted to feed then learned about raw. Planned to feed either TOTW or Victor. So I used that as my target price. I figured if we averaged $2/lb it would be the same or cheaper than kibble. So far we have been successful in that because chicken, pork, and turkey have all averaged to around $1/lb so that gives us the extra to spend on beef. Offal is usually always under $2/lb also.
 

·
Registered
Joined
·
2,499 Posts
When we started looking into raw, I had a nice spreadsheet but can't seem to find it now. We originally researched the kibble we wanted to feed then learned about raw. Planned to feed either TOTW or Victor. So I used that as my target price. I figured if we averaged $2/lb it would be the same or cheaper than kibble. So far we have been successful in that because chicken, pork, and turkey have all averaged to around $1/lb so that gives us the extra to spend on beef. Offal is usually always under $2/lb also.
I some of did the same logic as you. If I can feed raw for cheaper a day than I did kibble I was good. Wyatt was on BB grain free kibble. On sale/with coupon I could get it for $55-60 however it only came in a 24 lb bag AND he wet through it in 2.5-3 weeks! I think I figured it out not on sale was like $2.50/lb or on sale it was $2.30/lb. so I figured if I could feed him for under $2.30/lb or day I was good to go.

I can usually get chicken .59 cents -.99 cents a lb, liver is cheap. I'd buy roasts/beef and pork when on sale and turkey was usually cheap too.

I'm in a co-op and paid $117 for 100 lbs of food, I got chicken backs and turkey necks for my bone in and bought ground heart and a bully mix with bone in ground beef, chicken, turkey and organ meat. I sill have a crap load of that crap left! They came in 2lb tubes and used one of each for "filler" I also can get spleen and hearts and gizzard not ground...


Sent from Petguide.com Free App
 

·
Registered
Joined
·
1,751 Posts
I think it comes out pretty even for me either way.

If I were feeding kibble them kibble, I’d be feeding them either TOTW or Blue Buffalo most likely (mattering on which one Logan tolerated best) which would run about $60 here for a bag which I’m guessing would last me about 2-3 weeks. So that would be roughly $120 per month in kibble give or take.

I just placed an order for raw food through a new supplier and my total came out to $123.75. Of that there’s a 40lb case of turkey necks which will last about a month and a half. That accounts for $40 of the total. The boneless side of things includes beef heart, turkey heart, pork heart, and ground lamb flanks. I didn’t have to order organ meat this time around because I screwed up on my last order and had double what I needed. Having to order organ meat would add about another $10 to my total.

If money is really tight on a particular month I’ll order less beef, pork, or lamb and more turkey hearts as it’s cheaper. I try not to do that though because I know they need more red meat, but sometimes I do what I have to do and so far they’ve been fine with it. :)
 

·
Registered
Joined
·
665 Posts
So Mom2Rocky, for those examples, is that the cost per month? I feed kibble and pay about 90$ per bag and lasts just over a month. I'd eventually like to try raw, if I can convince my parents lol, but it seems expensive?
 

·
Registered
Joined
·
433 Posts
I think it comes out pretty even for me either way.

If I were feeding kibble them kibble, I’d be feeding them either TOTW or Blue Buffalo most likely (mattering on which one Logan tolerated best) which would run about $60 here for a bag which I’m guessing would last me about 2-3 weeks. So that would be roughly $120 per month in kibble give or take.

I just placed an order for raw food through a new supplier and my total came out to $123.75. Of that there’s a 40lb case of turkey necks which will last about a month and a half. That accounts for $40 of the total. The boneless side of things includes beef heart, turkey heart, pork heart, and ground lamb flanks. I didn’t have to order organ meat this time around because I screwed up on my last order and had double what I needed. Having to order organ meat would add about another $10 to my total.

If money is really tight on a particular month I’ll order less beef, pork, or lamb and more turkey hearts as it’s cheaper. I try not to do that though because I know they need more red meat, but sometimes I do what I have to do and so far they’ve been fine with it. :)
Balance over time. That's the beauty of raw.


Sent from Petguide.com Free App
 

·
Registered
Joined
·
2,499 Posts
I think it comes out pretty even for me either way.

If I were feeding kibble them kibble, I’d be feeding them either TOTW or Blue Buffalo most likely (mattering on which one Logan tolerated best) which would run about $60 here for a bag which I’m guessing would last me about 2-3 weeks. So that would be roughly $120 per month in kibble give or take.

I just placed an order for raw food through a new supplier and my total came out to $123.75. Of that there’s a 40lb case of turkey necks which will last about a month and a half. That accounts for $40 of the total. The boneless side of things includes beef heart, turkey heart, pork heart, and ground lamb flanks. I didn’t have to order organ meat this time around because I screwed up on my last order and had double what I needed. Having to order organ meat would add about another $10 to my total.

If money is really tight on a particular month I’ll order less beef, pork, or lamb and more turkey hearts as it’s cheaper. I try not to do that though because I know they need more red meat, but sometimes I do what I have to do and so far they’ve been fine with it. :)
Yeah I still have 18 lbs of ground heart and 18 lbs of the bully mix left! So this time And prob next time as well I won't have to buy that stuff! He's running out of necks and backs! I should be able to get through the week without having to hit up the store! I sooooo didn't calculate well!!!


Sent from Petguide.com Free App
 
1 - 11 of 11 Posts
Top